Awards

WDCSITE 2015 Annual Awards Winners (available after meeting)

WDCSITE 2014 Annual Awards Winners

The Section initiated an awards program in 1983 to recognize outstanding contributions of local professionals to the community, the profession, and the Section. The qualifications for the various awards are described below and past recipients listed.

  • Morris J. Rothenberg Past President’s Award

Candidates should be:

  1. a Section member in good standing,
  2. a past or currently active member of Section committees,
  3. an officer or former officer of ITE at the Section, District, or International level, and 
  4. one who has demonstrated continuing interest in Section activities.
  • Amy Polk Young Engineer of the Year Award

Candidates should be:

  1. less than 35 years of age,
  2. a current member of the Section in good standing, and
  3. a Section officer or active committee member.
  • Appreciation Award

Nominees should:

  1. have been a Section member in good standing for at least ten years,
  2. be an active or past member of Section committees,
  3. have a history of regular attendance at Section meetings,
  4. participate in Section activities other than formal committees or elected offices, and
  5. be otherwise unrecognized for his or her contributions to the Section.
  • Transportation Service Award

This award is intended to honor those members of the Section who have made outstanding contributions to the profession. Candidates must:

  1. be a current active member in good standing,
  2. have made a significant contribution to the transportation or traffic engineering profession through active service over a ten-year period with a public agency, private company, or college/university in the Section area, or
  3. have made a significant contribution to the transportation or traffic profession through a single unusual or outstanding act to advance the traffic, transportation, or educational programs within the Section area.
  • Community Transportation Award

The purpose of this award is to recognize those who have made outstanding contributions to transportation systems in the area. Nominees:

  1. may be either a member or non-member of ITE,
  2. must have made a significant contribution to transportation in the Section area through long term work with a public agency or private company involved in traffic operations, or
  3. must have made a significant contribution to transportation in the Section area through a single unusual or outstanding act.

Award Winners

YearPast PresidentsYoung EngineerAppreciationTransportation ServiceCommunity Transportation
2015Jerry BaxterSeth YoungDavid KlineRandy DittbernerBob Marbourg
2014Brandon NeversKrishna PatnamOwen CurtisStephen WeberDiane Schwarzman
2013Dan GoldfarbSelman AltunLewis GrimmKevin NewtonJames R. Sebastian
2012Josh SmithJohn RectanusHugh McGeeThomas HicksDennis Leach
2011Tim RyanDante Perez-BravoPhil ShapiroRichard HawthorneMike Niederhauser
2010Abi Lerner/Roxane MukaiYbette M. OchoaDouglas E. NobleWilliam McGuirkThomas P. Biesiadny
2009Paul SilbermanGerard BaxterRoxane Y. MukaiJohn HalkiasMorteza Tadayon/ Nick Nicholson
2008Emil Wolanin----Tim RyanRichard Retting
Michael Dresser
2007Stephanie YanovitzJawad ParachaRob PruntyTerry BellamyEdgar Gonzalez
2006Bala AkundiBrandon NeversAbi LernerRobert D. DouglassGeorge Branyan
2005Ed PapazianJosh SmithMatt AllenJohn MasonPhil Tarnoff
2004Daniel K. HardyPaul SilbermanBarbara J. HoageJohn W. ErdmanErnest Hucaby
2003Jeffrey F. PaniatiMatthew J. AllenMatthew T. StorckEric P. TabacekWoodrow Hood III
2002Katherine W. FalkAmy Ellen PolkMichael KinneyR. F. Kirby/M. MillerBarbara W. Beckett
2001Maureen T. DeckerStephanie YanovitzPatricia Timbrook
Ronald C. WelkeBill Bronrott
2000Norine M. WalkerBala AkundiZiad A. SabraScott WainwrightGeorge Frangos
1999James D. SchrollGregory L. GieringJoerg “Nu” RosenbohmPatrick T. DeCorla-SouzaRon Shaffer
1998Carlton C. RobinsonRoxane Y. MukaiSteven E. WeberMilton H. HeywoodJoseph Cutro
1997Everett C. CarterKatherine W. FalkJeffrey P. ArchHugh W. McGeeC. E. Walter
1996Gary W. EulerDaniel K. HardyLynda DonaldsonGene S. DonaldsonGary Burch
1995W. E. BaumgaertnerPaul A. PisanoJames W. HollsRobert E. SpicherMammen Daniel
1994Thomas J. HannonDaniel S. WalshDaniel G. MorganR. Clarke BennettJack Kinstlinger
1993Morris J. RothenbergShawn SabanayagamCharles C. LiuMarshall JacksRonald Kirby
1992Hugh W. McGeeNorine M. WalkerEdward Y. PapazianStephen A. PetersenNeil J. Pedersen
1991John C. AllenJames W. HollsRichard A. CunardThomas W. BrahmsThomas Hicks
1990Ronald C. WelkeJeffrey E. RandallJohn A. BolingMark R. NormanRobert McGarry
1989Scott WainwrightJeffrey F. PaniatiGary MinutesCarlton C. RobinsonWalt Starling
1988John ErdmanJeff LindleyKen OpielaDavid WithefordGeorge Schoener
1987Hugo "Bud" LiemGary W. Euler---Woodrow W. RankinHal Kassoff
1986R. Clarke BennettTimothy A. RyanGerald C. WendtMorris J. RothenbergJim Conway
1985Eugene J. CliffordDavey WarrenSeward Cross/Otto StegeerHowie Bissell/Jack KayDick Kahl
1984James FoleyKevin HooperManu Shah/Nate AvinEverett Carter---
1983Anthony J. KanzThomas J. Hannan, Jr.James SchrollBill DavisTom Downs